E-Ticarette En Hızlı Büyüyen Dünyanın 2. Büyük Ülkesi Olduk !

TÜRKİYE’de hızla gelişen e-ticaretteki yükseliş rakamlara da yansıdı. Türkiye’de internet kullanımının artmasıyla 2011 yılı içinde e-ticaret pazar hacmi 2005 yılına göre 16 kat artarak 23 milyar liraya ulaştı. Aşağıdaki grafikte de görebildiğiniz üzere 2010 senesine göre e-ticaret hacminde 7,78 Milyar TL.’lik bir artış göze çarpıyor. Hal böyle olunca bu artış ve büyüme rakamlarıyla Türkiye 2011 yılında oransal olarak, Hindistan’dan sonra dünyada en hızlı büyüyen ikinci e-ticaret pazarı oldu.

2010 ve 2011 yıllarında Türkiye’deki e-ticaret sektörüne yaklaşık 750 milyon $‘lık doğrudan yabancı yatırım geldi. Bu rakam Türkiye’ye yapılan doğrudan yabancı yatırımların yüzde 3.7’sini oluşturdu. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı yetkilileri, elektronik ticaret alanında dünyada önemli pazar paylarına sahip Amazon, eBay ve Naspers gibi şirketlerin Türkiye’de yatırımlarının her geçen gün arttığına dikkat çekti.

 

Özellikle yabancı yatırımcıların Türkiye’deki elektronik ticaret potansiyelini ve gelişimini yakından takip ettiğini söyleyen yetkililer, “Ülkemizde e-ticaret yatırımlarını artırmış olup, özellikle son dönemde yabancı yatırımcılar ülkemizin e-ticaret potansiyeli ve gelişimi yakından takip ediyor” diye eklediler.
2012 yılınında ilk 3 çeyreği göz önünde bulundurulduğunda, aynı büyüme hızının devam edeceği ve bu yıl sonunda tahmini e-ticaret hacmi’nin 30 Milyar TL.’nin üzerinde tamamlanacağını söylemek mümkün…

 

Detaylı Bilgi ve E-Ticaret Referanslarımız için Bizimle bağlantıya geçiniz ..

Tel : 0212 706 07 07 –  0541 568 30 98

HASAN BASRİ BALCI

2005 yılından bu yana web tasarım ve programlama üzerine çalışıyorum.. Meslek hayatımda, bildiklerimi, gördüklerimi, sevdiklerimi, fikirlerimi ve tecrübelerimi sizlerle paylaşıyorum.