Sizin İçin Hangisi Önemli ? Tasarım mı Yoksa Estetik mi ?


 

Bir web tasarımcının görevini kısaca tanımlamak gerekirse, proje özetinde istenen özelliklere sahip herkes tarafından beğeni ile karşılaşacak estetik değerlere sahip, işlevsel arayüz tasarımları hazırlamaktır. Ancak tasarımcıların çoğu işlevsellikten sınıfı geçerken estetik kaygılar başlarına dert oluyor. Nedeni ise güzellik kavramının kişilere göre farklılık göstermesi.

Önceden tasarımcıların asli görevi olan güzel siteler yaratma işi şimdilerde mesleki tartışmalara konu olamıyor, ancak  kişisel tercihler bağlamında ele alınabiliyor.

Bu noktada akla gelen ilk soru ise bir tasarımın etkili unsuru estetiği mi yoksa işlevselliği mi? Elbette her ikisi de diyenleriniz olacaktır. Ancak örneklemek gerekirse bir sitede modern trendler eşliğinde hazırlanmış, bol grafikli karmaşık bir iletişim formu mu  işinizi çabucak görür yoksa basit hazırlanmış  bir kaç alandan oluşan klişe bir form mu?

Web siteleri artık hızla tüketilen, kullanıcıların işlerini bir an önce görüp, başka sitelere yönelmek istedikleri alanlar haline geldi. Bu noktada belki basit işlevsel elementler ile kullanıcıya ulaşmak mantıklı gözükse de, asıl işimiz olan estetik değerleri nasıl uygulayacağız?

Bir web sitesine giren kullanıcı o sitede bulunmaktan mutluluk duyuyorsa, gördüklerinden hoşlanıyor ve yine mutlu bir şekilde ayrılıyorsa kendimizi işimizi doğru ve eksiksiz yapmış olarak var sayabiliriz. Hayatı boyunca çirkinliğinden gizliden gizliye utanç duyan ünlü yazar Stendhal “Güzellik sadece bir mutluluk vaadidir. Eğer hayattaki en temel arzumuz mutluluğu bulmak ise, güzelliğin anıştırdığı ana temanın da mutluluk olması gayet doğal.” demiş. Bu söyleme bakıldığında tüm grafik, tasarım, renk, trend ve tipografi bir yana, kullanıcılar tasarladığımız siteden mutlu bir şekilde ayrılıyorsa işimizi tam olarak yapmış sayılabilir miyiz? Belki de evet!

hasanyalcin.com

HASAN BASRİ BALCI

2005 yılından bu yana web tasarım ve programlama üzerine çalışıyorum.. Meslek hayatımda, bildiklerimi, gördüklerimi, sevdiklerimi, fikirlerimi ve tecrübelerimi sizlerle paylaşıyorum.