Neden .CO uzantılı domain ?

Evet arkadaşlar nedir bu “.co” uzantısı, neden bir anda popüler oldu. Dünya medyasından da takip ettiğim kadarıyla bilgi vermek isterim. Bilindiği üzere dünya üzerinde yaygın olarak bilinen tek alan adı uzantısı “.com”‘dur. Bunun yanı sıra belki çok azınızın mecburiyetle kullandığı “.net” alan adı vardır. Bahsettiğim platform dünya genelidir yani sizi sınırların dışına çıkaran kısım yoksa tabiki “.tr” kullanımını düşünenlerinizde vardır yalnız bunun dezavantajına birazdan değineceğim.
İnternet artık öyle bir alana dönüştükü şuanda yaklaşık olarak 155.000.000 web sitesi ve bunun yarısı kadar da pasif yani çöp diye nitelendirebileceğimiz site var. Her sitenin de bir alan adına sahip olduğunu düşünecek olursanız durum o derece vahim. İşte günümüzde “.com” alan adı alma olayı neredeyse bitti… Aslında bitti ifadesinden kastım jenerik diye nitelendirdiğimiz hoş ve güzel yani akılda kalıcı kısa isimler… Görünen o ki böyle isimler bulmak artık çok zor. İnsanoğlu olarak sonunda onu da tükettik.
Tam herşey çıkmaza gidiyor derken google bu uygulamayı devreye soktu. Aslında bu öyle bir açılım olduki internet dünyasında gerçekten “.com”‘un en büyük alternatifi oldu. Ancak bu yeni alan adı beraberinde bir takım avantajlar ve dezavantajlar da getirmiş oldu. Anlayacağınız haberlerimiz hem iyi hemde kötü.

Avantajları:
=>”.com” alan adını zamanında alamayan firma sahipleri, kurum yada bireyler için vazgeçilmez bir fırsat,
“.net, .info. biz” gibi alan adı uzantılarını daha çıkar çıkmaz geride bırakmıştır,
=> Bir harf eksik olması onu bir adım öne geçirmiştir, yazımı kolaydır,
=> Açılımı İngilizce olarak yazacak olursak oldukça manidar ve ticaridir. Örnek:“COmpany,” “COrporation,“COmmerce”,”COnnecting” ve “COmmunicating” gibi, gelecek vaad ediyor,

DezAvantajları:
=>”.com” a benzediği için karışabilir,
=>”.com” alan adı hali hazırda olan kurumların hiç zaman kaybetmeksizin alması bir nevi zorunlu kılınmıştır,
=>”.com” a nazaran biraz daha pahalı,
=>”.com”‘un güvenliğini sarsmaktadır,

Güvenlik:
=> “.com” a benzemesi bilgisayar korsanlarının ekmeğine bal sürecektrir.
Örnek:
Diyelimki müşterinizie geri bildirim yapıyorsunuz kullanıcı adı ve şifresini yanlış girdi. Sizin sisteminizde ona e-mail olarak bilgilerini gönderdi ve kullanıcı adınızı sıfırlamak için aşağıdaki linke tıklayın. Genelde kullanıcıların hepsi tıklar çok nadir kısım tıklamadan ekranın sol alt kısmına bakar ve gerçek adres mi yoksa link yönlendirilmiş takibini yapabilir. İşte asıl olayın koptuğu an zaten kullanıcıların güvenliği sıkıntı iken siz geriye kalan bir seviye üst kültür kullanıcıyı da riske etmiş oluyorsunuz.

HASAN BASRİ BALCI

2005 yılından bu yana web tasarım ve programlama üzerine çalışıyorum.. Meslek hayatımda, bildiklerimi, gördüklerimi, sevdiklerimi, fikirlerimi ve tecrübelerimi sizlerle paylaşıyorum.