Kendinizi Geliştirmenin 9 Püf Noktası

Tasarımcılar her zaman yeniliğe açık ve kendini geliştirebilen, en azından öğrenen, tecrübelerinden dersler çıkarabilen kişilerdir. Mesleğinizde kendinizi biraz daha geliştirip, daha profesyonel bir tarz yakalamak için birlikte  inceleyeceğimiz kısa ve basit ipuçları eminim işinize yarayacaktır…

Eğitsellere önem verin

Başta tasarımcının el çantasında olmak üzere eğitsel (tutorial) sitelerine bol bol göz atın işinize yarayacak olanları arşivleyin ve bu eğitseller üzerinden bol bol pratik yapmaya çalışın. Bu çalışmalar tekniğinizi geliştireceği gibi yeni teknikler bulmanıza da olanak sağlayacaktır.

Kim ne yapıyorsa siz de yapın

Elinizdeki projelerde eğer tıkanıyorsanız, nereye ne koyacağınızı bilemiyorsanız, yaptığınız iş ile uygun ve benzer başka işlerden ilham almaya çalışın. Başkaları nasıl yapmış inceleyin ve  siz de uygulayın.

Çalışma alanınızı geliştirin

Eğer standart bir ofiste çalışmıyorsanız, çalışma alanınızı geliştirerek sizi daha motive edici hale getirmek elinizde. Ben kendi adıma bir tasarımcı için her zaman çift monitör öneriyorum. Bu, özellikle  tasarım yaparken photoshop’u efektif kullanma açısından faydalı olduğu gibi, size bir çok işte zaman kazandıracak bir unsur. Ayrıca basit bir uygulama ile çalışma masanızı benim gibi renkli ve eğlenceli bir hale getirmeniz de mümkün. Eminim hoşunuza gidecektir.

Kitaplar alın dergiler okuyun

Mesleğinizle ilgili kitaplar ve röportajlar okumaya çalışın. Tasarım dergileri, sanatsal dergiler de sizin ufkunuzu açacaktır. Yeni bir şeyler öğrenmek için okumanın vazgeçilmez bir yol olduğunu unutmayın.

Sosyal olun

Sadece yeni müşteriler bulabilmek için değil, meslektaşlarınızla da tanışmak ve yeni şeyler öğrenmek için sosyal olun. Kendinizi kapatmayın, sosyal ağları verimli şekilde kullanmaya bakın.

Bir moleskine edinin

Aklınıza gelenleri not alıp çizebileceğiniz bir moleskine edinin. Çok faydasını göreceksiniz. Hem organize olmanıza hem de notlar almanızı sağlayarak hayatınızı kolaylaştıracaktır.

Blogları inceleyin

Mümkün olduğu kadar mesleki blogları takip etmeye çalışın. Tasarım ve tasarımcı blogları mutlaka bilgilerinize yeni bilgiler katacaktır. Blogları fiziksel olarak takip etmeseniz bile ilginizi çekenleri mutlaka rss listenize ekleyin.

Günlerinizi planlayın

Ajandanızın günlerini doldurun ve buna uymaya çalışın. Her gün için kendinize program ve iş planı çıkarın ve o gün için planladıklarınızı aynı gün içinde tamamlamaya çalışın. Böylece son teslim sürelerine kolayca uyabileceğiniz gibi, geciken işleriniz olmayacağından, kendiniz için ayırdığınız özel zamanları da efektif olarak kullanabilirsiniz.

Yeni yazılımlar deneyin

Her zaman kullandıklarınızın aksine tasarım yaparken yeni, daha önce hiç denemediğiniz yazılımları, programları denemeye ve bir şeyler üretmeye çalışın. Bu  karşınıza çıkacak yeni programları ihtiyaç halinde kolayca kavramanızı sağlayacaktır.

hasanyalcin.com

HASAN BASRİ BALCI

2005 yılından bu yana web tasarım ve programlama üzerine çalışıyorum.. Meslek hayatımda, bildiklerimi, gördüklerimi, sevdiklerimi, fikirlerimi ve tecrübelerimi sizlerle paylaşıyorum.