Facebook’ta Paylaşılan Uygulamalara Dikkat !!

Facebook Uygulamaları Tehlikesi

Facebook hesabınızı aktif olarak kullanıyor ve sağlıklı paylaşımlar yapıyorsunuz herşey güzel; ama bir de sayfanızda otomatik olarak yayınlanan ve garip içeriklere sahip bağlantılara ne demeli? Son dönemlerde (yaklaşık 5 aydan beri artışta olan) birçok arkadaşımın başına gelen bir durumdan bahsetmek istiyorum sizlere. Oldukça can sıkıcı olan durumun çözüm yolu çok basit.

Sevdiğiniz oyun ve sanatçıları beğeneyim derken, “İzin Ver” diyerek uygulamaları kullanmaya başladığınızın farkında mısınız? Durum sadece bunlarla sınırlı değil. Facebook oturumunuz açık olduğunda bir web sayfasını ziyaret ettiğinizde, farketmeden o sitenin Facebook Hayran Sayfasını da beğenmiş olabilirsiniz.

Herhangi bir uygulamayı kullanmadan önce Facebook size izin isteği ile alakalı aşağıda yer alan ekranı sunar.

Aşağıda yer alan örnek uygulamaya izin vererek;

  • Temel Bilgilere Erişme
  • Duvarıma Yazma
  • Verilerime İstediği Zaman Erişme
  • Profil Bilgilerime Erişme hakkını vermiş oluyorsunuz.

Facebook Uygulama İzni

Görünüşte basit dursa da yukarıda yer alan maddeler sayesinde uygulamayı Facebook hesabınıza ortak etmiş oluyorsunuz. Sonrası mı? Siz tatildeyken veya Facebook’ta çevrim içi olmadığınızda bile duvarınızda söz konusu uygulamanın paylaşımları yer alıyor.

Facebook Uygulama HaberiBu paylaşımları yapan uygulamalara erişiminizi engellemek çok basit; ama insanımız bunları yapmaya eriniyor. Eş dost bu paylaşımları görünce tabi ki bakıp şaşırıyor. “Ne oldu bizim oğlana?” diyor 🙂

Bu can sıkıcı uygulamaya son vermek için ilk olarak sağ üst menüde yer alan Hesap menüsünden Gizlilik Ayarları sekmesine tıklıyoruz.

Facebook Apps

Açılan sayfada sol alt kısımda yer alan Uygulamalar ve İnternet Siteleri bölümünün alt kısmında yer alan “Ayarlarını düzenle” bağlantısına tıklayarak gizlilik sayfası ayarlarına erişiyoruz.

Facebook Ayar Sayfası

Kullandığın uygulamalar bölümünde yer alan Ayarları Düzenle sekmesine tıklayarak kullandığımız uygulamalara erişiyoruz.

Facebook Uygulama Kaldır

Uygulamaların üzerine tıkladığınızda vermiş olduğunuz izinleri görüntüleyebilirsiniz. Güvenmediğiniz uygulamaların sağ kısmında yer alan “x” işaretine tıklayarak ya da üzerine tıkladığınızda açılan bölümde yer alan “Uygulamayı kaldır” bağlantısına tıklayıp onayladığınızda uygulamanın profilinize erişimini engelleyebilirsiniz.

Bu işlemlerden sonra parolanızı değiştirerek de uygulamaya tamamen kapınızı kapatmış olursunuz.

Temiz Facebook profillerine sahip olmanız dileğiyle 🙂

kaynak : arslania

HASAN BASRİ BALCI

2005 yılından bu yana web tasarım ve programlama üzerine çalışıyorum.. Meslek hayatımda, bildiklerimi, gördüklerimi, sevdiklerimi, fikirlerimi ve tecrübelerimi sizlerle paylaşıyorum.